Jak vybrat obytňák

Pokud hledáte nový obytný vůz, máme pro vás skvělou zprávu: existuje více možností než kdykoli předtím. Od lehkých cestovních přívěsů až po motorizované obytné vozy s výkonnými vznětovými motory.
Je tu něco pro každý styl kempování. Pokud si chcete užit drsný zážitek z offroadového prostředí, existují obytné vozy speciálně navržené pro dobrodružství mimo silnici. Jestliže vás však zajímá více obytný vůz pro luxusní prázdniny, spousta nových obytných vozů je prvotřídně zařízena obývacím pokojem s polohovatelným nábytkem a prvky rezidenčního designu.
Koupě obytného vozu může být ohromující. Joe Company je tu pro Vás, aby vám pomohla s tímto procesem.
Jestliže chcete najít dokonalý karavan pro Vaše potřeby, měli byste si položit těchto pět otázek, které Vám pomohou rozhodnout, který obytný vůz nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

Jaký je Váš rozpočet?

V každé cenovém skupině je nějaký vůz – od skládacích kempinkových přívěsů přes cestovní přívěsy, až po obytné vozy. Jakmile se rozhodnete pro pohodlný rozpočet, bude mnohem snazší zúžit své možnosti a zaměřit se na typ vozu, který odpovídá vašim představám.

Jaká je současná situace vašeho odtahového vozidla?

Pokud v současné době máte nákladní automobil nebo SUV, které můžou táhnout obytný vůz, jste v dobré kondici abyste si koupili skládací kempingový přívěs, nebo cestovní přívěs. Před nákupem karavanu si však ověřte, co může vaše vozidlo táhnout. Použijte číslo VIN, abyste získali přesné číslo – pro stejný model automobilu je široká škála tažných kapacit.

Kdo bude obytným autem cestovat?

Někteří lidé při nákupu obytného auta myslí na kohokoli, kdo by se k nim mohl připojit na jejich cestách. Je dobré se zaměřit na lidi (a domácí mazlíčky), kteří budou po většinu času v karavanu. Pokud uvažujete o tažných RV, měli by všichni členové rodiny pohodlné sedadlo v tažném vozidle? Pokud se díváte na motorizované obytné vozy, ujistěte se, že jsou k dispozici bezpečnostní pásy pro všechny cestující, a přemýšlejte i o tom, kam byste umístili potřebné autosedačky.

Jste výletník, cestovatel do destinace nebo sezónní táborník?

Máte tendenci být výletníci, vyrážet na několik týdnů v kuse a navštěvovat spoustu různých míst? Někteří lidé však rádi vezmou své karavany jen na jedno úžasné místo a rozloží tábor na týdenní dovolenou. Nebo jste typ, co chce urazit spoustu vzdáleností v pohodlí a stylu za perfektním lyžováním?

Preferujete soukromé nebo veřejné kempy?

Pokud jste v RVingu nováčkem, odpověď na tuto otázku může být složitá. Obecně platí, že veřejná tábořiště bývají spíše rustikální a přírodní (nejsou zde sprchy, záchody jen v podobě toitoi). Pokud tedy víte, že chcete zůstat převážně v těchto kempech je na pováženou se zamyslet, jestli chcete mít ve svém RV záchod a sprchu.

Neváhejte nás kontaktovat, rádi pomůžeme s vašimi dotazy.

Začátek sezóny

Příprava obytňáku i karavanu před sezonou zahrnuje několik kroků. Chcete-li si ušetřit čas a zbavit se starosti, rádi Vám se vším pomůžeme. Veškeré kontroly, servis techniky, sterilizaci vodovodních potrubí, údržba topení, výměna nefunkčních součástí a zvládneme mnohem více…
Jestliže si pak chcete zpříjemnit nadcházející sezonu a trochu se rozmazlit novou lednicí, markýzou, zabudovanou televizí… obraťte se na nás a my se Vám o Váš obytný vůz postaráme.

Jestliže patříte ke šťastlivcům, kdy není servisu a našich služeb potřeba, držte se alespoň našeho minimalistického návodu, co před prvním vyjetím zkouknout a na co si dát pozor.

Příprava na novou sezónu

Minimalisticky návod pro kontrolu obytňáku a karavanu před sezónou.

Jaro je tady, ptáci zpívají, tráva se začíná zelenat a cestovatelská a karavanová sezona je za rohem. Jak připravit karavan na nadcházející sezonu a co všechno je dobré a nutno zkontrolovat před prvním výjezdem se dočtete v nadcházejícím článku.

1.Kontrola autobaterie – ujistíme se, že je baterie odpojená od všeho alespoň dvě hodiny a změříme Volty. Jedním z mnoha produktů k měření je např. https://www.karavan.cz/voltmetr-mobile-technology-mtiq

Níže uvedená tabulka ukazuje spojitost mezi Voltem (napětím) a kapacitou baterie.

12.8 V

100 %

12.6 V

75 %

12.4 V

50 %

12.2 V

25 %

12.0 V

0 %

2. Kontrola potrubí a sterilizace vodního systému – ujistíme se, že nikde neuniká voda a nikde nejsou škody po úniku vody. Poté se může začít s vyčištěním a sterilizací vodního systém karavanu. Do plně naplněné nádrže vsypeme čistič vody, např. https://www.karavan.cz/cistic-nadrze-cerstve-vody-hedola-h11-plus-500g je jedním z naším nejoblíbenějších čističů nádrží čerstvé vody. Vodu je nutno protočit aby se přípravek dostal do každého vodního potrubí, po dvou hodinách systém kompletně vypustíme. Zbytky tohoto přípravku jsou neškodné, proto není nutný další proplach.

 

3. Kontrola oje/ tažného zařízení (pouze pro obytné přívěsy) – zprvu jen opticky zkontrolujeme, jestli tažné zařízení není někde rozbité. Poté přejdeme k brzdovému lanku a ujistíme se, že není roztřepené nebo rozbité. Pokud je roztřepené nebo přerušené je nutné lanko vyměnit.

Stabilizační kolečko jednoduše zkontrolujeme tím, že ho protočíme nahoru a dolu a ujistíme se, že nezadrhává a nejsou zde jiné problémy. Poté se přesuneme ke kontrole ruční brzdy karavanu. Ujistíme se, že brzda jde zatáhnout a zpět do pozice uvolněno bez sebemenších problémů.

 

4. Kontrola pneumatik – jelikož karavany stojí dlouho na jednom místě, zprvu jen opticky zkontrolujeme obecný stav bočních stěn pneumatik. Jestli nemají trhliny a nejsou nějak poškozené. Jestliže Vaše pneumatika má trhliny, je nutno ji vyměnit. Poté můžeme začít s měřením tlaku v pneumatikách (včetně rezervy), které budete muset s největší pravděpodobností po zimě dofouknout. Také se musí prověřit hloubka vzorku a správné utažení šroubů kol.

 

5. Kontrola motoru, generátoru a světel (u obytných aut) – Nejprve zkontrolujeme hladiny všech kapalin a ujistěte se, že jsou nádrže naplněné. Pokud nevíte, co Vaše obytné auto vyžaduje, podívejte se do příručky nebo se obraťte na svého karavanového dealera.

Zde jsou kapaliny, které je třeba zkontrolovat:                               

                                                                         Posilovač řízení

                                                                         Chladič motoru

                                                                         Motorový olej

                                                                         Převodový olej

                                                                         Brzdová kapalina

                                                                         Generátorový olej

                                                                        Ostřikovač čelního skla

 

Před spuštěním motoru se ujistíme, že hladina oleje je správná. Přece jenom byl pravděpodobně celou zimu nepoužívaný. Před spuštěním zkontrolujte prostor výfuku, jestli neuvidíte nějaké problémy. Pokud je vše v pořádku, spusťte motor a nechte ho běžet několik minut. Nemusí běžet na plnou zátěž, ale musí běžet, aby se motor připravil na sezónu.

 

Kontrola vnějších světel je ve většině případech práce pro dva. Ujistíme se, že jsou světla funkční, ale také zároveň že nejsou nikterak rozbité krytky na světlech. Pokud jste nalezli nějaké poškození na našem spřáteleném webu máme výběr jak světel koncových https://www.karavan.cz/svetla-koncova , světel pozičních https://www.karavan.cz/svetla-pozicni , tak i velký výběr žárovek https://www.karavan.cz/zarovky-12v .

 

6. Kontrola světel (u obytných přívěsů) – nejprve kontrolujeme, jestli přípojka není rozbitá, zkorodovaná nebo jinak poškozená. Jestli jsem spokojeni, můžeme zapojit elektriku ke karavanu a zkusit, jestli veškerá světla a směrovky fungují. Toto je ve většině případech práce pro dva. Ujistíme se, že jsou světla funkční, ale také zároveň že nejsou nikterak rozbité krytky na světlech. Pokud jste nalezli nějaké poškození na tomto webu mají výběr jak světel koncových https://www.karavan.cz/svetla-koncova , světel pozičních https://www.karavan.cz/svetla-pozicni , tak i velký výběr žárovek https://www.karavan.cz/zarovky-12v .

 

7. Kontrola plynu zkontrolujeme, jestli je regulační ventil v pořádku, stejně tak jestli jsou plynové hadice nepoškozené. Jestliže jste našli nějaký problém, vyměňte okamžitě. Jestliže je vše v pořádku, můžeme zapnout sporák. Jestliže je barva plamene modrá, je vše v pořádku. Jestliže je barva plamene žlutá, vypněte okamžitě a kontaktujte svého karavan dealera. Také zkontrolujte detektor kouře, jestli funguje, a nejlépe vyměňte baterie za nové. Jestliže Váš karavan nemá detektor kouře, je dobré nějaký pořídit. Je přece jenom levnější pořídit detektor než pak celý karavan. Na našem spřáteleném webu pro Vás máme k dispozici https://www.karavan.cz/detektor-koure-brennenstuhl-br-102-na-baterie , který má jednoduchou montáž, žádný kabel, krátká reakční dobu a v průměr 11 cm. Také hasící přístroj by měl být nedílnou součástí každého karavanu. https://www.karavan.cz/hledani?query=has%C3%ADc%C3%AD+př%C3%ADstroj I když nejde ve většině zemí o povinou výbavu, v krizové situaci se bude hodit.

 

8. Zkontrolujte si doklady a pojištění

 

Posledním bodem je třešnička na dortu pro každého karavanistu, a to umytí Vašeho „miláčka“ Vše potřebné od šamponu, kartáčů, mopů a mnoho dalšího naleznete na stránkách: https://www.karavan.cz/autokosmetika